O zakrzepicy

Co to jest zakrzepica? To pytanie zadają sobie z pewnością wszystkie osoby, u których lekarz zdiagnozował tą chorobę. Jest ona dość powszechna i występuje u osób w różnym wieku. Może powodować poważne powikłania, a w niejednym przypadku także śmierć, dlatego warto dowiedzieć się więcej na jej temat.

Zakrzepica, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z występowaniem w organizmie zakrzepów, czy też inaczej skrzeplin, które mogą pojawiać się albo w żyłach, albo w tętnicach. Jakie są w przypadku zakrzepicy przyczyny jej powstawania? Najczęściej jest to upośledzenie funkcji ścian naczynia, jak również zbytnia krzepliwość krwi, bądź z kolei spowolniony jej przepływ. Ten ostatni ma miejsce wówczas, gdy pacjenci nie są w ruchu, z powodów choroby leżą w długo w łóżku i ich mięśnie nie pracują. Również zakrzepica w ciąży dość powszechnie występuje, ponieważ ciąża także powoduje spowolnienie krwi i dysfunkcje układu krążenia.

Jak zatem uchronić się przed tego typu chorobą? Niestety, jeśli chodzi o zakrzepicę żył objawy często nie występują lub nie kojarzymy ich właśnie z tą chorobą. Kiedy jednak choroba zaistnieje w pełnej krasie, możemy wyraźnie to odczuć. Wówczas, jeśli chodzi o zator objawy (https://www.zakrzepica24.pl/objawy-i-diagnostyka-zakrzepicy/objawy ), które występują najczęściej to obrzęki, zaczerwienienia, niekiedy zmiana koloru skóry i oczywiście ból połączony z wrażliwością.

W jaki sposób można zapobiegać powstaniu zakrzepicy? Postawą jest przyjmowanie odpowiednich leków, które mają udrożnić żyły i tętnicy oraz poprawić jakość krążenia, tak aby zarówno krew, jak i tlen mogły swobodnie przepływać po całym organizmie.